ÖSYM’nin Yeni Sınavı EUS!

ÖSYM’nin Yeni Sınavı EUS!

ÖSYM, mesleki alanlara yönelik yeni sınavların sorumluluğunu üstlenmeye devam ediyor. Bu kez Eczacılık Fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayları dikkate alan ÖSYM, Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nı (EUS) ilk kez gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Eczacılık Öğrencileri İçin EUS
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen mesleki alanlara yönelik sınavlara bir yenisi daha eklendi. Geliştirilen yeni bir sistemle bu kez eczacılar da unutulmadı. 21 Ekim 2016 tarihli ve 29864 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre eczacılık fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyen adaylar için yapılacak yeni sınavın ismi ise Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) olarak açıklandı. ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek sınava dair ayrıntılar da ortaya çıkmaya devam ediyor. ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nı (EUS), herhangi bir değişiklik olmazsa 24 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. İlki yalnızca Ankara’da gerçekleştirilecek olan EUS için başvuru tarihleri ise, 13 – 21 Haziran 2017 olarak açıklandı.

Sınava başvuruda bulunmak isteyen adayların başvuru tarihleri içinde http://www.osym.gov.tr internet sitesini takip etmeleri gerekiyor. Adaylar için sınava dair Kılavuz ve Aday Başvuru Formu’nun yer alacağı ÖSYM’nin resmi internet sitesinden alınacak başvurular için, ücret alınıp alınmayacağı ise henüz açıklanmadı.

Adaylara sınavda analitik kimya, fizyoloji-pataloji, biyokimya, farmasötik mikrobiyoloji ve immünoloji, tıbbi biyoloji, halk sağlığı, eczacılık mevzuatı, farmakoloji, klinik eczacılık, famasötük kimya, farmakognazi, farmasötik tenoloji ve farmasötik toksikoloji alanlarında 100 soru yöneltilecek.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0