Otomobil Üretiminde Rekor!

Otomobil Üretiminde Rekor!

Türkiye’deki otomobil üretimi geçtiğimiz yıllara oranla ciddi artış göstererek rekor kırdı. Bir çok firmanın Türkiye’de üretim için fabrika kurması ve ciddi bir üretim yeri olmasıyla birlikte üretim üst safhaya çıktı. 2017 Ocak ile Mart ayları arasındaki veriler baz alındığında geride kalan yılın aynı dönemiyle kıyaslandı ve %44’lük bir artış olduğu tespit edildi. Bu rekor tüm zamanlar içerisinde de en çok otomobil üretimi gerçekleştirilen zaman dilimi olarak rekoru işaret ediyor.

Son 10 yıllık süreç baz alınarak yapılan araştırmada ciddi yükselişin devam edebileceği konuşuluyor. Otomobil satışlarının arttığı ve alma konusunda kolaylıklar sağlanması, otomobil alma planı olanların da iştahını kabartıyor. 2017’nin ilk 3 ayında toplam 300 bin otomobil üretimi sağlanmış. Bunların büyük kısmı yurt dışına ihracat edilirken, düşük miktarı ise Türkiye’de kalarak satışa çıktı.

Ağır Ticari Araç Üretimi Arttı!
Artışın büyük kısmı ise ağır ticari araç üretimi nedeniyle. İstatistikler bu konuda bizleri biraz şaşırtmış durumda. Çünkü hafif ticari ve ticari araç grubunda yüzdelik bazda gerileme görülüyor. Ağır ticari araçlarda ise artış %34 oranında.

Otomotiv sanayisindeki artan rakamların ülke ekonomisine ciddi katkı sağlaması, istihdam alanındaki genişlemenin de katkısı, hükümet tarafından da destekleniyor. Türkiye’deki otomotiv sanayisindeki gelişim, dünyanın bir çok ülkesi ile kıyas edildiğinde Türkiye’yi öne çıkarıyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0