ÖTV İndirimi Beyaz Eşya Satışını Arttırdı!

ÖTV İndirimi Beyaz Eşya Satışını Arttırdı!

Beyaz eşyalardan alınan Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılmasından sonra Türkiye’de beyaz eşya satışı rekor seviyelere ulaştı. Yılın ilk ayında 480 bini aşan satış rakamı, şubat ayı itibarı ile 600 bini bulmuştu. Mart ayı istatistikleri açıklandı ve geride bıraktığımız ay toplam 734 bine yükselerek artış yönlü bir ivme göstermeye devam etti.

Türkiye, son dönemlerde beyaz eşya sektöründe hareketli günler yaşıyor. Beyaz eşyadan alınan ÖTV’nin kaldırılmasının ardından 2017 yılından bu yana satış rakamlarında muazzam bir artış meydana geldi. 2017 Ocak ayında 481 bin dolayında olan beyaz eşya satışındaki rakam, şubat ayında 600 bine, Mart ayında ise 734 bine yükselerek adeta rekor seviyelere ulaştı. Tüm elektronik ev aletleri için ÖTV indirimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşya iç satışlarında yaşanan yukarı yönlü ivmenin devam ettiğini vurguladı.

Yüzde 22.4’lük Yükseliş!
Ocak ayına göre satışların yüzde 25 oranında arttığını dile getiren Güler, Mart ayında da Şubat ayına göre satış rakamlarında yüzde 22,4’lük bir artış yaşandığı dile getirdi. Hükümetin ÖTV indirimi süresini uzattığını hatırlatan Güler, bu sayede beyaz eşya piyasasındaki hareketlenmenin bir süre daha devam edeceğinin beklentileri dahilinde olduğu açıkladı. Mart ayı itibariyle beyaz eşya sektöründe artış gösteren Tüketici Güven Endeksi’nin de önümüzdeki aylarda, satış rakamların artmasında etkili olacağını ifade eden Güler, yaz aylarında evlilik hazırlığı yapacaklar için de indirim süresinin uzatılmasının yine sektörün hareketlenmesinde etkili olacağını belirtti.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0