Referandumda Sonuç Belli Oldu!

Referandumda Sonuç Belli Oldu!

Türkiye için kritik bir süreç geride kaldı. Uzun süredir referandumu bekleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları nihayet oylarını kullandı. 16 Nisan 2017 İtibarı ile başlayan oylamanın ardından sayım 17 Nisan 2017 gece geç saatlere kadar sürdü. Sabaha yakın saatlerde ise net veriler açıklandı. Sayım sürecindeki sonuçlar ülke genelinde oylama sonunda da hakim sonuç oldu.

Türkiye Tercihini Evet ile Yaptı!
Cumhurbaşkanlığı sistemi için düzenlenen referandumda oylamadan “Evet” nihai kararı çıktı. Türkiye’de %51,21’lik kesim “Evet” oyu kullanırken, %48,79’lik kısım ise Hayır diyerek Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni veto etti. Oylama sonuçlarında birbirine çok yakın oranların çıkması ise şaşırttı. İki oran arasında yaklaşık %2’lik bir kısım sonucu belirledi. Bu yüzde 2’lik kısım 1,5 milyon kişiye tekabül ediyor. Sandığa giden kadar gitmeyenlerin de olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Türkiye’de yine herkes oyunu kullanmadı.

Referandumda kıyı şehirler genellikle tercihini hayır tercihinden yana kullandı. Referandumun dikkat çeken önemli bir tablosu ise Türkiye’nin en büyük metropol kentleri seçimini Hayır olarak yaptı. Fakat yurt genelinin evet demesi nedeniyle oylama sonucu farklı oldu. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya gibi önemmli şehirler Hayır oyu kullanarak sistem değişikliğini kabul etmek istemedi.

Oyların kullanılmasının ardından sandıklar açılmaya başladığı an itibarı ile tercihini evet yapanlar sokaklarda kutlama yaptılar. Bir çok il merkezinde kutlama sokaklarda geç saatlere kadar sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka canlı yayında seslendi ve evet ya da hayır farketmeksizin oy kullanarak iradesine sahip çıkan herkese teşekkürlerini iletti.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0