Tazminatsız İstifa Rafa Kalkabilir!

Tazminatsız İstifa Rafa Kalkabilir!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürdürülen kıdem tazminatının fona dönüştürülme çalışmalarında sona geliniyor. İş hayatında büyük yenilik getirmesi beklenen uygulama ile, uzun süre aynı iş yerinde çalışan kişiler, istifa etmeleri durumunda da tazminat alabilecek. Ancak bu düzenleme sebebiyle, iş dünyasında bazı anlaşmazlıkların ortaya çıkması da kaçınılmaz görünüyor.

İstifa Edenin Tazminat Alma Hakkı Doğdu!
Son yıllarda gündemde olan kıdem tazminatının fona dönüştürülme sürecinin yakın bir tarihte nihayete ermesi gündemde. Uzun süre aynı iş yerinde çalışan bir kişiye, tazminat hakkından olmadan da istifa etme imkânı sunacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalar, durumun tekrar gündeme gelmesine neden olmuştu. İş hayatının taraflarını ihtilafa düşüren bu düzenlemenin hayata geçmesi durumunda sistemde önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, kıdem tazminatı eğer ki fona dönüşürse, işçiler büyük bir kazanım elde etmiş olacak. Mevcut sistemde, 8 yıldır aynı iş yerinde çalışan bir işçi, kendi isteğiyle başka bir iş yerine geçmeye karar verse dahi, kıdem tazminatı hakkından olmamak için bu kararından vazgeçmek durumunda kalıyordu. Dolayısıyla söz konusu işçi hem daha iyi koşullarda çalışma olanağını kaybettiği gibi, kariyer ilerlemesini de gerçekleştirememiş oluyordu. Ayrıca çalıştığı iş yerinde belli bir kıdeme ulaşan kişiler de kendilerini kovdurmak için türlü yollara başvuruyorlardı. Bu sebeple, sistemin çalışma hayatında verim kaybı yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan

Bakan Müezzinoğlu, yeni sistemde bu tip aksaklıkların yaşanmayacağını ifade etmişti. Fakat bazı görüşlere göre yapılması planlanan yeni düzenlemelerin yine bazı aksaklıkları beraberinde getireceği de konuşuluyor. Kıdem tazminatının fona dönüşmesi durumunda işverenlerin iş yerlerinde eleman tutma noktasında çok zorlanacakları ve bu sebeple işten ayrıldığında kıdem tazminatını yakmamış olan işçilerin çok sık iş değiştirmesi sonucu, sistemdeki verimsizliğin devam edeceği de düşünülüyor.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0