TCMB Anketinde Sürpriz!

TCMB Anketinde Sürpriz!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 70 katılımcıyla gerçekleştirdiği “2017 Nisan Ayı Beklenti Anketi”ni yayımladı. TCMB anketinden çıkan veriler enflasyon, döviz kurları, ekonomik büyüme, bütçe açığı gibi konularda, finansal ve reel sektörde karar alıcı, uzman kişi, profesyoneller ve yabancı finans kuruluşları uzmanlarının görüşlerinden yola çıkarak oluşturuldu. Buna göre, döviz kurlarında, enflasyon oranında ve büyüme beklentisi oranlarında artış yaşandığı gözlendi.

Yıl Sonu 4 liranın Altında!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenen beklenti anketlerinin Nisan ayı verileri yayımlandı. Finans uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen “2017 Nisan Ayı Beklenti Anketi” sonuçlarına göre, Nisan ayı için tahmin edilen tüketici enflasyonunda (TÜFE), bir önceki anket dönemine göre, yüzde 0,91’den yüzde 0,95 oranına doğru bir yükseliş yaşandığı görüldü. Mayıs ayı TÜFE beklentisi de 0,60 olurken, Haziran ayı için beklenti yüzde 0,24 olarak belirlendi. Cari yıl sonu için tüketici enflasyonu bu anket döneminde 9.28’e yükseldi. 12 ve 24 aylık TÜFE beklentileri ise yüzde 8,27 ve yüzde 7,87 olarak açıklandı.

Döviz kurlarında da yine bir önceki anket dönemine göre, beklentilerde genel itibariyle artış yaşandı. Dolar / TL paritesi 3,84 TL’den 3,83 TL’ye gerilese de, 12 aylık döviz kuru beklentisi bir önceki anket dönemine göre 3,91 TL’den 3,93 TL’ye yükseldi.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın değerlendirildiği ankette, 2017 yılı için büyüme beklentisi 0,1 puan artış göstererek yüzde 3 olarak kayıtlara geçti. Bir sonraki yıl için, büyüme beklentisi ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,7’ye yükseldi.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0