TEOG’da Bu Kez Sürpriz Soru Yok!

TEOG’da Bu Kez Sürpriz Soru Yok!

Yüz binlerce öğrenci tarafından heyecanla beklenen TEOG maratonu yarın başlıyor. 1 milyon 185 bin ilköğretim öğrencisinin iyi bir liseye girebilmek için ter dökeceği sınav öncesine, Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere çeşitli uyarılarda bulundu. Öğrencilere müfredat dışında soru gelmeyeceğinin ve sınavın zor olmayacağının müjdesini veren Bakanlık, adeta yüreklere su serpti.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) 2017 yılına dair ikinci dönem sınavları yarından itibaren yapılmaya başlanıyor. 1 milyon 185 bin 328 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleşecek olan TEOG sınavı iki gün sürecek. Ülke çapında eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan sınavın oturum başlangıç saatleri ise, 09.00, 10.10 ve 11.20 olacak.

Sürpriz Soruya Yer Verilmeyecek!
İlk oturumda öğrencilere Türkçe testi uygulanacak. Türkçe testinin sona ermesiyle uygulanacak olan testler matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi testleri. Perşembe günü gerçekleştirilecek oturumlarda da fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil testleri uygulanacak. Yabancı dilde 1 milyon 166 bin 750 öğrenci İngilizce testinden sorumlu olacakken, 391 öğrenci Fransızca, 378 öğrenci Almanca ve 23 öğrenci de İtalyanca testlerini çözecek. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde ise, Musevilik dersinden 33, Ermenilik dersinden 226 öğrenci sorumlu tutulacak. Her testin çözümü için ise, öğrencilere 40’ar dakikalık süre tanınacak.

Sınav sistemine dair herhangi bir değişiklik yapılmadığını ifade eden MEB, bu yılki TEOG sınavında da önceden ilan edilen müfredatın geçerli olacağını belirtti. Öğrencilerin sürpriz bir soruyla karşılaşmalarının ihtimal dâhilinde olmadığını sözlerine ekleyen Bakanlık, sınavın zor olmayacağını ve derslerine düzenli çalışan öğrenciler tarafından kolaylıkla yapılabileceğini de açıklayarak, öğrencilere “gönlünüzü ferah tutun” çağrısında bulundu.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0