TÜİK Açıkladı! Konut Satışları Arttı

TÜİK Açıkladı! Konut Satışları Arttı

Emlak sektörü hareketli günler geçirmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan konut satış istatistiklerine göre, Türkiye’de her geçen gün konut satışlarında artış yaşanıyor. Geçtiğimiz Mart ayında 128 bin 923 olarak açıklanan konut satış sayısının, bir önceki aya göre yüzde 27, 2016 Mart ayına göre ise yüzde 10 oranında arttığı tespit edildi.

Geçtiğimiz Ay Zirve Yaptı!
Türkiye’de emlak sektörü hareketli günler geçiriyor. Özellikle konut satışında yaşanan artışlarda dikkat çekici rakamlar görülmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de geçtiğimiz Mart ayında yaklaşık 129 bin adet konut satışı gerçekleştirildi. Söz konusu satışların Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 27, 2016 Mart ayına göre de yüzde 10 oranında yükseldiği ortaya çıktı. Konut sayışları iller bazında değerlendirildiğinde ise, yüzde 17,4’lik oranla ilk sırayı İstanbul’un aldığı görüldü. İstanbul’u takip eden iller ise, yüzde 11, 6 ile Ankara ve yüzde 6,3 ile İzmir oldu. Konut satış sayısının en düşük olduğu il de Hakkâri olurken, Hakkâri’yi Ardahan ve Bayburt izledi.

İpotekli konut satış rakamları ise, Mart ayında, yine geçen yılın Mart ayına göre yüzde 29,9 oranında artış göstererek 50 bin 424 olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışı içinde ise, ipotekli satışların payı yüzde 39,1 olarak açıklandı. Toplam konut satışlarında ipotekli satışların en yüksek olduğu il ise, yüzde 59,1 ile Artvin oldu. İpotekli satışlarda da ilk sırayı yine İstanbul aldı. İstanbul’da ipotekli olarak satılan konut sayısı 9 bin 661 bin olarak açıklandı.

Yabancılara yapılan konut satışlarında ise, geçen yılın Mart ayına göre yüzde 1,1’lik bir azalma yaşandı. İstanbul yabancılara konut satışı yapılan iller listesinde liderliği ele alırken, İstanbul’u Antalya, Bursa, Yalova, Sakarya ve Ankara takip etti. Türkiye’den en fazla konut satın alan yabancılarda ise ilk sıraya Irak yerleşirken, Suudi Arabistanlı, Kuveytli, Rusyalı ve Afganistanlı yatırımcıların Iraklı yatırımcıları izlediği görüldü.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0