Vergi Borçlarında Yeni Düzenleme!

Vergi Borçlarında Yeni Düzenleme!

Vatandaşların kamuya olan borçlarını kapatabilmeleri adına, hükümet tarafından yeni bir uygulama başlatılıyor. Vergi, prim ve çeşitli cezaları içeren kamu borçlandırmalarında yeni bir yapılandırmaya giden hükümet, 2017 Mart ayı sonuna kadar olan borçların faizlerinin silineceğini, borçların ödenmesine ise 36 ay vade imkânı getirileceğini duyurdu.

Borç Faizi Silinecek!
Vatandaşın kamuya olan borçlarını ödemede zorluk yaşamasının ardından, hükümet harekete geçti. Kamuya borcu olan yaklaşık 10.1 milyon vatandaşa, borçlarını kolayca kapatma imkanı sunmaya hazırlanan hükümet, bir dizi yeni uygulama başlatacak. 70.6 milyar TL’lik yapılandırmanın önünü açan hükümet, yeni düzenlemenin yakın bir tarihte TBMM’ye gönderilmesi için düğmeye basacak. Yeni düzenleme ile vatandaşlara Temmuz 2016 ile Mart 2017 arasında geçerli olan kamu borçlarını yeniden yapılandırma imkânı tanınacak. Önceki yapılandırma süreçlerine başvuramayan veya borcunu yapılandırmasına rağmen ödeme yapamayan vatandaşlara yeni bir şans verilecek.

Taksitlendirme İmkanı 36 Ay!
Yeni düzenleme sadece borçların yeniden yapılandırılmasını içerecek. Bu yapılandırma kapsamına ise, vergi, prim, trafik cezası ve idari para cezasını gibi borçlar dâhil edilecek. Borçlarda anaparanın tahsili talep edilmeye devam edilecek ancak, gecikme faizi ve cezaları silinip, onun yerine enflasyona göre güncellemeler yapılacak. Hükümet peşin ödeme yapmayı tercih edenlere de büyük kolaylık sağlayarak, borç tutarında indirim yapacağını da açıkladı. Peşin ödeme imkânı olmayan vatandaşlara ayrıca taksit imkânı da sunuluyor ve taksitlendirmeler 6, 9, 12, 18 ay şeklinde olacak. Taksitlendirmelerin 2 ayda bir ödeme ile yapılacağı yeni düzenlemede, vatandaşa bu sayede 36 aya kadar vade imkânı sunulmuş olacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0