Yavuz’un Kaftanı Yeniden Yerinde!

Yavuz’un Kaftanı Yeniden Yerinde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis Başkanlığı konumundaki İsmail Kahraman’ın geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı Yavuz Sultan Selim’e ait olan 500 yıllık kaftanla ilgili ilginç bir ayrıntı gün yüzüne çıktı. Yavuz Sultan Selim Han’a ait olan ve bir süredir onarımda olan tarihi kaftanın, 2005 yılında halifeliği ilan etmesi için FETÖ lideri Fetullah Gülen’e götürülürken son anda kurtarıldığı tespit edildi.

Çalınmıştı!
17 Nisan günü Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanının katılımıyla gerçekleştirilen bir etkinlikte, Yavuz Sultan Selim Han’a ait olan 500 yıllık tarihi kaftanın, onarımının ardından açılışı gerçekleştirildi. Sultan Selim’in türbesinde bulunan sanduka üzerinde sergilenen tarihi kaftan, 2005 yılında fiziki durumunun bozulmaya elverişli olması nedeniyle Milli Saraylar Tekstil Atölyesine götürülmüş ve burada kaftanın onarım işlemleri gerçekleştirilmişti. Restorasyon ve konservasyon işlemlerinin ardından tarihi kaftan bir süredir İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü’nde muhafaza edilmekteydi. Gerekli çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yavuz Sultan Selim Han’a ait olan 500 yıllık kaftan yeniden Yavuz Sultan Selim Türbesi’ndeki sanduka üzerine yerleştirildi ve kaftan, üzerindeki örtünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından açılmasıyla yeniden sergilenmeye başlandı.

Kaftanla ilgili ilginç ayrıntılar da bu sayede tekrar gündeme gelmiş oldu. Zira 500 yıllık tarihi kaftan, 2005 yılında Hakan Şükür ve dönemin Ruanda fahri konsolosu İnanç Çiftçi tarafından Fetullah Gülen’e götürülürken son anda kurtarılmıştı. Öyle ki, bu kaftan Mısır seferi sonrasında halifeliğin Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle Sultan Selim Han tarafından giyilen kaftandı ve Fetullah Gülen’in de halifeliği ilan edeceği törende bu kaftanı giymek gibi bir planı olduğu ortaya çıkmıştı.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0