YDS’de Bazı Sorular İptal Edildi!

YDS’de Bazı Sorular İptal Edildi!

Adayların meraklı bekleyişini devam ettirdiği YDS için nihayet sonuçlar sisteme aktarıldı. 2 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen sınavın sonuçları ÖSYM tarafından resmi web sitesinden ilan edildi. Sınava giren ve sonucunu öğrenmek isteyen kişiler TC kimlik numaraları ve şifreleriyle sistem üzerinden giriş yaparak sonuç bilgilerine ulaşabilir. Sınav sonuçlarının normalden daha geç ilan edilmesinde, bazı sınav sorularının tartışmalı olduğu gerekçesiyle iptal edilmeleri etkili oldu.

Sonuçlar Açıklandı Bazı Soruların İptaline Karar Verildi!
ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 2017 ilkbahar dönemi oturumu, 2 Nisan Pazar günü gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçlarının açıklanması ise yaklaşık 20 gün sürdü. Sınav sonuçlarının açıklanmasının normal dönemlere göre daha uzun sürmesi, adaylar arasında sabırsızlığa yol açmıştı. Ancak ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile bu gecikmenin sebebi de anlaşılmış oldu. Cevap anahtarı kontrollerinin ardından, sınava yapılan itirazları değerlendiren ÖSYM, sınavda yer alan bazı tartışmalı soruların iptaline karar verdi.

Buna göre, Farsça testinin 18. sorusu, İtalyanca testinin 77. sorusu iptal edilirken; yine İtalyanca testinde yer alan 67. Sorunun “D” olarak kabul edilen doğru şıkkı, “C” olarak değiştirildi.
80 sorunun yer aldığı YDS sınavında her sorunun değeri 1.25 puan olup, sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Alınan her puan değeri bir seviyeye karşılık gelmektedir ve bu seviyeler kurumların verdiği dil tazminatlarına etki etmektedir. Buna göre, 50 – 59 puan arası E seviyesi ile 60 – 69 puan arası D seviyeleri, kurumlardan tazminat alamazken; 70 – 79 puan arası C seviyesi 300 TL, 80 – 89 puan arası B seviyesi 600 TL ve 90 – 100 puan arası A seviyesi 1500 TL dil tazminatı alabilmektedir.

ÖSYM tarafından alınan karar doğrultusunda YDS puanlarının geçerlilik süreleri ilgili kurumların kendi mevzuatlarına göre belirlenmektedir. Ayrıca, YDS puanları genel itibariyle, 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2.maddesi gereğince sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerliliğini korumaktadır.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0