YGS Nihayet Açıklandı!

YGS Nihayet Açıklandı!

Yaklaşık 2 milyon aday tarafından merakla beklenen YGS sonuçları nihayet açıklandı. 12 Mart 2017 günü yapılan sınavın sonuçları ÖSYM resmi internet sitesinden ilan edildi. Bu yıl ÖSYM tarafından getirilen 15 dakika kuralı nedeniyle sınava alınmayan yüzlerce aday yüzünden gündemden düşmeyen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları nihayet açıklandı. Sınav sonuçları haricinde, sınava dair sayısal bilgileri de yayınlayan ÖSYM, aynı zamanda cevap kâğıtlarını da erişime açtı. Yayınlanan sayısal verilere göre, YGS için 2 milyon 265 bin 844 adayın ÖSYM’ye başvuruda bulunduğu, bunlardan 102 bin 949’unun başvuruda bulunduğu halde sınava girmediği öğrenildi.

103 bin 492 aday ise, başvuruda bulunduğu halde sınav ücretini ödemediği için sınava girmeye hak kazanamadı. Sınav giren adaylardan toplamda 2 milyon 161’inin puanı hesaplanırken, özellikle bu yıl ilk kez uygulanan 15 dakika kuralı sebebiyle 1457 adayın sınavı geçersiz sayıldı.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler Haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı LYS’ye çevrildi. YGS’den yeterli puan adaylar LYS’ye giremeyecek ya da YGS puanlarıyla herhangi bir yükseköğretim önlisans programını tercih edemeyecek. YGS’den 150 ve üzeri puan alan adayların Y-YGS puanları hesaplanacak ve bu adaylar dilerse yükseköğretim önlisans programlarına tercih yapabilecek. YGS’den 180 ve üzeri puan alan adayların ise LYS’ye girme hakları bulunuyor. Yeterli puan alan adaylar, 4 – 17 Nisan arasında ÖSYM tarafından başvuruları alınmaya başlayacak LYS’ye başvuruda bulunabilecekler.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0