Zayıflamak İçin 9 Altın Tavsiye!

Zayıflamak İçin 9 Altın Tavsiye!

Yazın yaklaşmasıyla birlikte göbek ve vücudun belli bölgelerinde oluşan yağlardan kurtulmak isteyen sayısı artıyor. Kimileri diyete başladı kimileri ise spora. Fakat hedefe varanların sayısı genelde düşük kalıyor. Neden dersiniz? Bu konuda azimli olanların en büyük yanlışı, yeterli bilgi sahibi olmamak. Bilinçsiz şekilde başlanan diyetler ve spor, vücuda yarardan çok zarar veriyor. Doğruyu yapan ise az diyebiliriz. Peki bu yaza formda girmek, yağlardan kurtulmak için ne yapmalı? İşte Haberhuzur.com olarak sizler için hazırladığımız altın kurallar.

1-Beslenme Alışkanlığını Değiştir!
İlk yapmanız gereken beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz. Bu konuda ilk olarak şunu belirtmek gerekir. Spor ve beslenme aynı anda olursa etki gösterir. Sadece beslenme alışkanlığını değiştirmek yani diyet yapmak sizi amacınıza ulaştırma konusunda yeterli gelmeyebilir. Özellikle amacınız daha kısa vadede form yakalamaksa beslenmenizi spor ile desteklemeniz gerekir. Peki beslenme alışkanlığı nasıl değiştirilmeli? Bu konuda insanlar körü körüne diyet yaparlar. Yemezler. yememeyi ise diyet olarak kabul ederler. Bu bir hatadır. Diyet, tükettiğiniz gıdalarda değişiklik yapmanızla başlar. Karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine daha çok lifli ve proteinli gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. Yani, hamur işi, ekmek, makarna, pilav, şekerli gıdalar, tuz gibi yiyecekler asla beslenme programınızda olmamalıdır. Daha çok salata, balık, et ve süt ürünleri, doğal yağlar, hayvansal gıdaların tüketimi uygundur. Tabi kendinizi bu konuda kesinlikle şartlamanız da yanlıştır. Pilav, makarna ve benzeri gıdaları tamamen öğünlerinizden kaldırmanız da tavsiye edilmez.

2-Porsiyon Miktarını Düşürün!
Mutlaka beslenme programınızı yeniden düzenlediğinizde çok fazla tatmin olmayacaksınız. Devamlı tokluk hissini tavan noktada yaşatan karbonhidrat içerikli yiyecekler tüketmek isteyeceksiniz. Fakat bu noktada kendinizi kısıtlamayın. Tüketmemezlik yapmayın. Onun yerine öğünlerinizde yer verin fakat porsiyonları daha ufak olarak ayarlayın. Böylece hem istediğinizi yiyebileceksiniz hem de diyetinizi bozmanıza gerek kalmayacak.

3-Hareket Edin ve Spor Yapın!
Hareketsiz kalan insanlar ne yaparsa yapsın forma girmekte zorluk çekerler. O nedenle gün boyu hareket etmeniz tavsiye edilir. Eğer masa başı iş yapıyorsanız mutlaka spor yapmanız önerilir. Haftanın 7 günü kimse spor yapın demiyor. Bu konuda da takıntılı olmayın. Haftada 3 veya 4 gün fazlasıyla forma girmek için yeterlidir. Vücudun dinlenmeye de ihtiyacı olduğu için mutlaka kendiniz için spor ve dinlenmeye zaman ayırın. Sporu ise doğru şekilde yapın. Aç kalmak nasıl diyet yapmak anlamına gelmiyorsa, spor salonuna gidip bilinçsiz şekilde yapılan spor da spor anlamına gelmez. Bilinç, bu konuda her zaman lazım olan detaydır.

4-Sporun Zamanı Olur mu Demeyin!
Spor yapmaya karar verdiniz ya da spor yapıyorsunuz fakat fayda sağlayamıyorsunuz. Aylardır vücudunuz hep aynı. Acaba neden? Yine geleceğimiz nokta bilinçsiz yapılan spor olacak. Çünkü spor ile fazla ilgisi olmayan kişiler, spora başladıklarında bu hataya düşerler. Sporun zamanı önemlidir. Zamandan kasıt, beslenmenize göre zamanlamayı doğru yapmalısınız. Burada öncelikle işin mantığına değinelim ki aydınlanmanız kolay olsun. İnsan vücudu enerjiyi üretmek için vücutta bulunan besin depolarına ihtiyaç duyar. Bu besin depolarını grup olarak düşünün. Protein depoları, karbonhidrat, alkol, yağ gibi. Enerji ilk olarak alkol, alkol yoksa protein, karbonhidrat ve son olarak da yağdan elde edilir. Siz yemek yedikten hemen sonra spor aktivitesinde bulunursanız sadece yediklerinizi eritmiş gibi bir durum ortaya çıkar. Bu da istemediğimiz bir durumdur. Vücudun, besinleri bir öğütme süresi vardır. Ve tabi enerji kullanımı da besin depolarında bir sıralama sebebidir. Bu nedenle asla yemek yedikten hemen spor yapmayınız. Kardiyo egzersizleri için örneğin sabah saatleri en ideal vakittir. Çünkü vücutta bulunan besin depoları boştur ve doğrudan yaptığınız hareketler yağdan enerji üretimi sağlar. Bu durumda yağlar daha çabuk şekilde erir. Sabahları spor yapma fırsatınız olmayabilir. Bu konuda ayarlamanız gereken detay, yemekten hemen sonra spor yapmamanızdır.

5-Bol Su Tüketmeyi Unutmayın!
Yanınızda her zaman su bulundurun. Su, insanlar için hayati önem taşır. Sadece susadığımızda hatırladığımız su, aslında vücudumuzun hayatıdır. Herkes bilir ki su = H2O. Yani Oksijen. Kim vücutta bol oksijen olmasını istemez? Zayıflamanıza, ödem atmanıza yardımcı olur. Suyun yararlarını saymakla bitiremeyiz. Eğer zayıflamak istiyorsanız günde 3-4 litre su alışkanlığı edinin.

6-Bitki Çayları ve Kahveyi Önemseyin!
Bitki çayları ve kahve de zayıflamak adına çok büyük önem taşır. Genellikle kardiyovasküler egzersizler yapmadan önce kahve almanız, sizin o antrenmandaki veriminizi arttırır. Çünkü, kahve sizin nabzınızın yükselmesinde etki eder. Sporcular antrenman arasında ya da antrenman öncesinde pre workout şeklinde bile kullanabilir. Bu nedenle bitki çayı ve kahveye hayatınızda sık şekilde yer verin.

7-Kalori Hesabı Yapın!
Aslında çok tavsiye ettiğimiz bir durum değil. Çünkü bir çok insan bu durumu yanlış algılayarak kendini çok fazla şartlıyor. Bu da insana aşırı stres yükleyebiliyor. Kilo verecekken aksine bu stres, kilo alımına sebebiyet veriyor. O nedenle kalori hesabı yapın fakat bu konuda sıkı bir takıntı içerisine girmeyin. Eğer zayıflama konusunda hedefinizi belirlediyseniz kalori hesap etmeniz zorunludur. Çünkü, bilimsel olarak kanıtlanmış bir detay vardır. İnsanın günlük kalori ihtiyacı vardır ve bu kalori ihtiyacından daha az tüketim yapılmazsa kilo vermek mümkün değildir. Bu nedenle kendi yaş ve kilonuza göre günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın. Sonrada hesapladığınız kalori miktarına göre beslenin. 300-500 kalori aşağısında tüketim yapmanız, kilo vermenizi sağlayacaktır.

8-Bilinçsiz Hareketlerden Kaçının!
Yaptığınız diyet ya da spor konusunda doğru bilgi edinin. Yanlış egzersizler yaparak verim almayı beklemeyin. Örneğin göbekli bir kişinin mekik çekerek göbek bölgesindeki yağların erimesi mümkün değildir. Bu konuda söyleyebileceğimiz en iyi örnek bu olur. Eğer yağlı bir vücuda sahipseniz çözüm kardiyovasküler egzerisizler ve diyettir. Bölgesel hareketler yaparak tek bir bölge üzerine yoğunlaşmanız, sizin o bölgede sonuç elde etmenizi sağlamaz. İnsan anatomisi farklılık gösterebileceği için herkes aynı yerden kilo almaz ya da kilo vermez. Bu nedenle bölgesel bir çalışma yapıyorsanız, ilk amacınız bölgesel değil, bütün olarak ele almanızdır.

9-Hızlı Kelimesinden Uzak Durun!
Hızlı kilo vermek ya da hızlı şekilde verim almak için ekstra çabaya girmeyin. İnsanlar her şey hızlı olsun istiyor fakat bu durum sağlık sorunlarına yol açar ve doğru değildir. İlk olarak hızlı kilo vermek için ekstra doğal olmayan ürünler kullanmayın. Bir kaç hafta ya da 1-2 ayda aynada inanılmaz beklentiler içerisinde olmayın. Bu tür durumlar sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Hedefinizi kısa değil uzun planlı olarak belirleyin. Böyle olduğu sürece bu kez hedeflediğiniz süreden daha kısa bir zamanda hedefinize ulaşmanız mümkün olacak.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0