Zeytin dalı ve güvercinin hikayesi

Zeytin dalı ve güvercinin hikayesi

Zeytin ağacı tarih boyunca Akdeniz bölgesinin simgesi haline gelmiştir. Öyle ki, zeytinden elde edilen yağ sıvı altın olarak değerlendirilirdi. Günümüzde de zeytin yağı sağlık açısından oldukça önemli bir besin olmuştur. Zeytin dalı ve güvercin arasındaki bağlantı hakkında ise bir çok rivayet söz konusudur. Bu rivayetlerin en kuvvetli olanını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Zeytin dalı ve güvercin: Barışın Simgesi

En güçlü rivayet Büyük Tufan yani Nuh Tufanına dayanıyor. Hz. Nuh tufandan sonra suların çekilip çekilmediğini anlamak için bir güvercin uçurarak bekler. Güvercin bir süre sonra geri döner. Böylelikle suların henüz çekilmediğini anlar. Bir süre sonra -ki bazı kaynaklar bir hafta der- güvercini tekrar uçurur. Güvercin bu sefer ağzında yeni koparılmış zeytin dalı ile döner. Hz. Nuh artık suların çekildiğini anlar. Bu sebeple zeytin dalı taşıyan güvercin barışın, ümidin, bolluğun simgesidir.

Nuh tufanı tüm semavi dinlerin kitaplarında, kutsal metinler de ve hatta Gılgamış Destanı’nda da geçmektedir. Yukarıda anlatılan hali ise eski ahitten aktarılmıştır.

Aktarılan bu hadisenin yaşandığı yer hakkında bir kesinlik bulunmamakla birlikte üç ihtimal üzerinde durulmaktadır. Ağrı dağı, Cudi dağı ya da Gabar dağı. Süregelen araştırmalar dikkate alındığında yaban zeytin ağaçlarının bulunması sebebiyle Cudi dağı olması daha yüksek bir ihtimaldir.

Yorum Alanı

WORDPRESS: 0